Αυτοάνοσα νοσήματα
![](http://pallourasdermatology.com/wp-content/uploads/2022/01/New-Project-16-min.jpg)
Στα αυτοάνοσα νοσήματα του δέρματος ανήκουν ο ερυθηματώδης λύκος, η δερματομυοσίτιδα, η σκληροδερμία, τα πομφολυγώδη νοσήματα, οι αγγειίτιδες, η λεύκη και η γυροειδής αλωπεκεία. Οφείλονται σε δυσλειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος που επιτείθεται και καταστρέφει εσφαλμένα διάφορους ιστούς.
Η βιοψία και οι αιματολογικές εξετάσεις είναι στις πλείστες φορές αναγκαίες για την επιβεβαίωση της διάγνωσης.
Καθώς τα νοσήματα αυτά προοδευτικά καταστρέφουν το όργανο στόχος η έγκαιρη διάγνωση και θεραπεία είναι απαραίτητη.
Παθήσεις
Menu